pátek 4. října 2013

Rychle na Den architektury

Meteleskově-blesková pozvánka (ano, jedná se o typicky estonský formát pozvánky) od Míši Hečkové z Plechárny na zítřejší akci na Černém Mostě! Čtěte, bděte, jděte!


Den architektury na sídlišti Černý Most - Mezi sídlištěm a městem, 5. 10. od 14:00 hodin
(sraz u Farní Charity Černý Most, ulice Bobkova 34, metro Černý Most).

Černý Most je jedním z opomíjených pražských sídlišť, které je dlouhou dobu spojováno spíše s negativními ohlasy. První etapa výstavby sídliště Černý Most začala vznikat koncem 70. let v místech, kde se dnes nachází  stanice metra Rajská zahrada. Od poloviny 80. let pak pokračovaly další etapy výstavby Černého Mostu II, které se rozrůstaly na východ směrem k Pražskému okruhu. Zde  se v průběhu 90. let začalo utvářet  centrum Černého Mostu a to v podobě rozrůstající se zóny obchodních domů v blízkosti stanice metra a autobusového nádraží Černý Most. 

Hlavním cílem  procházky  je  poukázat na specifickou urbanistickou vizi čtvrté z etap výstavby obytného souboru Černého Mostu rozkládající se u stanice metra Černý Most,  která byla vypracována těsně po revoluci architekty z Ateliéru Héta. 

Procházka začne prohlídkou obytného souboru č.4 a to od místa Farní charity Oázy, která se nachází v jednom z obytných bloků souboru v ulici Bobkova v blízkosti stanice metra Černý Most. Poté se přesune do starší části panelového sídliště  navrženém podle původní studie ze 70. let projektovým ateliérem pod vedením arch. M. Vajzra. Zde bude možné vidět model základní koncepce výstavby obytného celku sídliště Černý Most, kterému v rozvržení formy i funkční náplně jednotlivých architektonických hmot měla podléhat i výstavba č. 4. Následovat bude přemostění pěší lávkou přezdívanou jehla přes komunikaci Ocelkova na území 5. výstavby Černého Mostu. Ta byla navržena kolem roku 2000 také architektonickým studiem Héta. Odtud se procházkou parkem dostaneme k objektu Plechárny v Bryksově ulici, která představuje nedávno otevřené komunitní centrum se sportovní zónou, multifunkčními prostory pro zkušebny, grafická studia a klubovny.  

Žádné komentáře:

Okomentovat