neděle 6. října 2013

Pro voyaery III.: 60 bytů s hádankou. Perličky.

Na začátek ještě jedna malá informace těžce/lehce od věci: i dnes pokračuje v českých luzích  a hájích Den Architektury. Vyrazte! Ale ještě předtím si naposledy zatipujte, kdo kde bydlí...

Na poslední okénko do šedesátky bytů jsem vybrala drobné perličky, které nejsou ani dramaticky krásné, ani nijak extra překvapivé, ani nevynikají ohyzdností, aby se dostaly do předchozích dvou výběrů, ale přesto si pozornost dle mého zaslouží.

1: Tady fakt nastartujte svou pozornost. Tady nutně musí bydlet skutečně výjimečná osobnost. Z čeho tak soudím? Ačkoliv všechny (!) ostatní byty v celé knize mají zmodernizovaná plastová okna, tady zůstala původní, krásná, protože viditelně repasovaná, zdvojená špaletová okna s kovovou kličkou! A všechno je vůbec jinak: žádná sedačka, ale postel před knihovnou... co dodat.2: Obraz první - kuchyň běloskvoucí s hladkými liniemi, bílou beztížnou lesklou podlahou. Vzadu vykukuje historické křesílko. Obraz druhý - nábytek s pamětí, měkoučká podlaha a moderní obrazy. Bojovala tady duše s tělem?
 


3: V koutě basa od primasa, na podlaze lynchovská dlažba. V centru pozornosti pořádný jídelní stůl, kde se děje vše důležité: bouchá se do něj pěstí, je-li třeba a spokojeně se stoluje. Hudba je zdejší vesmír: jak jinak si vyložit disko-kouli v kuchyni...
   


4: Vítejte v katalogu. Vše je tak, jak má být. Dokonalé sladění barev, materiálů, tvarů a poměrů prostoru. Profesionální interiér pro profesionální bydlení.5: Mañana znamená zítra. Tady se neřeší. A když už, tak maximálně centrování kola. Ukulele v křesílku a lesklý ořech "prvorepublikové" komody.


 
Všichni tito lidé bydlí v paneláku: 
 
1: Novinářka (62 let), bydlí zde 30 let.
2: Bioložka (37 let) s manželem umělcem, malířem (39 let). Mají dvouleté děcko a bydlí zde 4 roky.
3: Umělkyně (36 let) s manželem, kulturním manažerem (35 let) a 4 dětmi ve věku 4, 7, 9 a 13 let. Bydlí zde 6 let.    
4: Univerzitní kulturoložka (40 let), s jedním dítětem (2 roky). Žije zde 11 let.  
5: Studentka (21 let), bydlí zde rok.
 
Tak co na to říkáte? Přiblížil se váš tip alespoň trochu realitě? Po prostudování téhle knihy se odvážím skálopevně tvrdit, že nejen šaty dělají člověka (což doufám už všichni dávno víme), ale i byt odráží obyvatele a opačně. A to dokonale. 
 
Soudím tak přesto, nebo právě proto, že je to občas nadmíru zarážející - jedna z perliček, na které vás navedu: všimli jste si třeba u kulturoložky doma (obr. č. 4), že by prostor sdílelo kromě dospělé ženy i dvouleté dítě? Já ne. Stopy zahlazeny. Dál zkoumejte sami, je to tak nejlepší!    
  

3 komentáře:

 1. Teda skvělá trilogie - díky! Naprosto mě fascinuje, jak se dá jeden a týž prostor zařídit tisíci způsoby.....je to strašně zajímavé. Musím si přiznat, že jsem voyaer jak vyšitý :) A taky si musím přiznat, že mě Vaše knížka hodně zaujala - dala by se ještě někde sehnat?
  Doufám, že téma "nakukování" se tady ještě někdy objeví! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to neuvěřitelná sonda, taky mě do dostává... a o voyaerství raději mlčím - loni jsme byli na vánoce v Kodani a mě víc než cokoliv jiného zajímalo jen chodit setmělými ulicemi a šmírovat byty za rozsvícenými okny :) Ty byty tam byly naprosto úžasné, každý jak fotka za časopisu...:) Takže také doufám, že se mi podaří sem něco zajímavého nakukovacího najít :) Jinak knížka je koupená na internetu, myslím, že určitě půjde ještě vygooglovat...

   Vymazat
 2. pozn.: fotky 5 - to nie je ukulele, ale mandolina

  OdpovědětVymazat