čtvrtek 26. září 2013

Vietnam na balkóně

Dřív, než se zima zeptá, co jsme dělali v léta, je potřeba se přiznat. Přiznejte se vy všichni, co jste seděli na balkónech a měli tam rohože.Česko je země rohoží. Rohožová velmoc, doslova. Nechápu to. Uvědomila jsem si to před lety, když jsme s jedním známým seděli v Bruselu u piva a rozebírali - s klasickým hospodským všeználkovstvím - tamní architekturu.I v srdci unie jsou činžáky jak paneláky, ale vypadají, tak nějak, civilizovaně. Přišli jsme na to, že lví podíl na tom má i chaos na balkónech a balkónové zástěny.


Je neuvěřitelné, jak všechny české hobby-markety byly schopné zavalit rákosem české domácnosti. Rákos, ze kterého bývaly všude stropy a který se chovával pod omítku, se pyšně vystavuje jako přírodnina, hodná obdivu. Nejkvalitnější to samozřejmě je, když se bambusem obmotá i plot okolo domu, a když se to pak začne prověšovat, lámat a drolit. Vietnam, mámo, a ani jsme nemuseli vytáhnout paty z domu! Jak nebývám militantní, tak zarákosované balkóny mi jsou živnou půdou pro možné deviantní chování.

zde 

 
 

Potištěných zástěn je nesmírné množství. Kro mě klasických nejjednodušších nejdnobarevných či pruhovaných z řetězců jako jsou Ikea či Tchibo, se dá sehnat všechno s od muškátů po obkladačky. Tištěné.

 
Umělý ratan...
 
... nebo snad přirozené světlo? Elektrárna na balkoně.
 
 
A tak, než se definitivně uloží balkóny k zimnímu spánku, si projděte pár inspirací na příští rok. Zástěny mohou totiž být i třeba z PVC. A stejně tak mohou být vkusné... i méně vkusné. Soudy nechám na vás, ale doufám, že vás galerií pobavím. Co takhle nesmyslně pije krev vám? 

1 komentář:

  1. Zástěny jsou u nás v domě velké téma. Neb architekt je zakázal. Zakázal zasklít balkóny a jakkoliv je upravovat. Na schůzi jsme se domluvili, že zástěny budeme mít "sundavací".

    Nebydlíme na "větrné" Hůrce, ale jsme také na kopci. A když se zvedne vítr, přijde bouřka, tak od 12 do 5 patra je potřeba sklidit z balkónu vše co váží méně jak 2 kilogramy...a pokud si někdo nechal na balkóne nedej bože bylinku v plastovém květináči, může se s ní rozloučit. Vítr je nemilosrdný. Zástěny se ve větrných dnech tak stávají i jakousí ochranou bariérou, před tím, aby z balkónu nic neodletělo...a také aby nás někdo z vyšších pater neskalpoval.

    Lucka

    P.S. Při poslední bouřce jsme našli na balkóně kusy dlaždiček, které rozbil padající předmět o patro výš.

    OdpovědětVymazat