pátek 27. září 2013

Pro voyaery: 60 bytů s hádankou. Ty pěkné

Máte skryté sklony k voyeurství? Tak jste tady úplně správně. Ke svátku jsem letos dostala knížku, která je pro lidi s podobnou úchylkou (někdy se tomu taky říká kulturní antropologie, modří vědí), kterou jsem si dlouho přála. Jmenuje se Plattenbau Privat - 60 Interieurs a je od dvojice fotografek Susanne Hopf a Natalji Meier.


Dámy se pustily do práce s panelákem. Vyfotily 60 a 1 krát byt té samé identické dispozice. Jednou jako prázdnou skořápku, šedesátkrát jako domov různých lidí, kteří v něm bydlí různě dlouho. Jako bonus u fotek není hned přímo řečeno, o jaké obyvatele se jedná. Je to jako hádanka, s výsledky na konci knihy. Ve výsledcích je i povolání obyvatel. Abyste se pobavili alespoň trochu jako já, i tady najdete popisky až na konci textu, pod fotkami.  


Kniha je z roku 2004, takže i fotky interiérů by asi dnes vypadaly zase trochu jinak. Přesto jsou některé interiéry skutečně skvělé a nadčasově zařízené. Dnes jsem vybrala ty pěkné. Líbí se mi v nich ta atmosféra, nebo jednotlivé kousky hezky pospojované dohromady. Příště vám ukážu ty... méně pěkné, ehm.

Na začátek onen prázdný byt, typ P2.12, jeden z nejčastějších "modelů" endéráckých paneláků.


 
 
1: Ne, že bych tenhle byt viděla jako nějaký hit, to vůbec. Ale tak nějak mě napadlo, že takhle vypadal asi v představách tvůrců.
 


2: Černobílá elegance. Bar. Krásné židle, které čas nekazí. Okna bez záclon a závěsů. na parapetě zdobené svícny, kombinace starého a nového.3: Láska na první pohled. Retro, ratan, krásný obnažený betonový panel. Plechová skříňka z Ikea, volný prostor.4: Tady se mohutně bouralo. Kuchyň našla nové místo, v bytě jsou dva Klippany, pruhovaný a žlutý. A zase ratan. Na přelomu tisíciletí to byl evidentně hit i u sousedů. A zase se mi líbí to samé - okna bez textilu, hladké plochy a kombinace starých kousků a nových. Bezvadná knihovna. Tam se musí sedávat a popíjet vínko!5: Kov a Klimt. Duch třicátých let. Ty židle v jídelně!


 
Všichni tihle lidé bydlí v paneláku:  
 
1: Diplomovaný ekonom (50 let), s jedním synem (26 let), v bytě bydlí už od roku 1980.
2: Prodejkyně zájezdů (24 let) a webdesigner (34 let), v bytě bydlí půl roku.
3: Umělec (34 let), v bytě bydlí 5 let.
4: Učitelka (47 let) a stavební inženýr (48 let), se dvěma dětmi (13 a 20 let), v bytě bydlí 6 let.
5: Novinářka (46 let), s jedním synem (12 let), v bytě žije 12 let.    

2 komentáře: