pátek 23. srpna 2013

Je to něco neuvěřitelného

... jak moc se během deseti let může proměnit pohled na kvalitu a požadavky na standardy dobrého bydlení. Otevírám knihu Panelový byt...

 
Hned tahle první fotografie mě královsky pobavila. Kdybyste to nemohli přečíst, obsahuje popisek: "Korkový obklad jídelního koutu má jednak izolační funkci, jednak chrání stěny před poškozením." To asi až po sobě budete házet talíře a po jídle vrhat vidličky. Scénář dramatické večeře potvrzuje i fotografie dole: "Omítka Sajade v případě bytu uvedeného na fotografii dole plní dvojí účel. Kryje trhliny a tepelně izoluje v místě, kudy uniká teplo (za stěnou je balkon)".   
 Nechybí oblouky a klenbičky mezi kuchyní a obývákem, vysoustružené balustrádičky, maskování panelového stropu přirozeným trámovím! Prostě devadesátková paráda jak má být. Mile a asi nevědomky tuhle rozcajdanost přiznává i sama autorka, když píše, že tyhle obložky a masivní dveře "bychom očekávali spíše v provorepublikové vile". Ale i v paneláku můžu mít vkusnou dvou-digestoř se zabudovanou fritézou (mimochodem, to musí mít i někdo v tom našem paneláčku! Jinak si neumím vysvětlit tak častou vůni "KFC parfému").

 
Do dokonalosti jsou dovedené i prezentované koupelny. V žádné nechybí nezbytná rohová vana, tak důležitý znak statusu světaznalých bonvivánů. V těch nejvymazlenějších jsou i schůdky do lázně, jak jinak, že a pozor, objevuje se i totální hitovka! Rohové umyvadlo! Jednoduše slovy autorky: "z fotografií je patrné nadstandartní vybavení"! 
  
Odkud všechny tyhle "poklady" tahám? Jsou k nalezení v knize Panelový byt  od Heleny Černíkové, která vyšla před deseti lety, v roce 2003. Slyšíte dobře, je to jen deset let!

 
 

Aby to ale nevydalo jen jako námět na horor, v knize jsou i dobré inspirace. Fotky precizně zpracované šatny, košík v dětském pokoji.


 
Zajímavé je, že jedna z kapitol je věnována i balkonům - to považuju vyloženě za záslužné, jen škoda, že v té kapitole jsem se nedočkala žádných reálných fotografií z realizací, jen pár nápadů v náčrtcích.
 

 
Při listování jsem zavzpomínala i na totálně retro záležitosti, jako je třeba židle pro sedací míč...
 
 
Něco se mi dokonce líbilo hodně, například pohled do tohoto bytu. Nevadí mi ani oldschool sporák, ani prapodivná díra dole v luxferové stěně. Interiér je vyřešen čistě a nadčasově, modernizace bude vždy možná podle potřeb a možností obyvatel.  
 
 
Pak jsem si ale povšimla, že takhle "strohé" interiéry asi jen tak v roce 2003 neobstály. Popisek u jednoho z mála koukatelných obrázků, jednoduchého interiéru ložnice, říká, že se jedná o "zatím provizorní zařízení ložnice". Podle fotek se ale majitelům snažím věřit, že se snad při zhotovování finální verze jednoduchosti nezpronevěřili...
 
 
 

6 komentářů:

 1. Ahoj, zdravím z jednoho paneláčku na Barranďáčku do druhého paneláčku. Fotka ranní mlhy je skvělá a díky ní už vím, z jakého směru se šíří tento blog!M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za milý pozdrav! Zdravím zpátky a gratuluju k detektivnímu výkonu :)! Tak až mě potkáte někde na sídlišti naživo, tak se ke mě přihlaste, taky Vás ráda poznám :)!

   Vymazat
 2. No úplnou vlnu nostalgie a lehký úsměv na tváři to u mě vyvolalo :) Ráda vzpomínám na 80. léta a prohlížení tehdejších časopisů Domov a Bydlení (v malém čtvercovém formátu), které táta odebíral.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No právě, nostalgie 80.tých let, ano, ale tohle je z roku 2003 :)!!! To je na tom ten trhák :)) A listování Domovem a Bydlením si taky pamatuju, tam se tak nějak zformovala asi má láska k designu, hádám :)

   Vymazat
 3. Tak sraz v Bille u čerstvého pečiva a pak kafe u Chaplina? Na tamní vanilkové zmrzlině jsem skoro závislá. M.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak dohodnuto :) V Bille jsem prakticky denně, nebude to problém :)!

   Vymazat