středa 17. července 2013

Šedesátiny

Tyhle kulatiny dnes slaví Strakonická. Ano, ta čtyřproudovka, kterou jedete, když míříte na víkend na Lipno, třeba. Soudruzi 17. července 1953 přestřihli pásku a začal provoz. Cesta podetnula barrandovskou skálu, odřízla ji od řeky a tak trochu od světa. Dokonalost pak byla dokonána Barrandovským mostem, kdy byl vilkový Barrandov oddělen od zbytku Prahy úplně. Ale dnešek patří Strakonické a tomu, na čem vyrostla.


Pro mě je ten pruh asfaltu jakýmsi předělem mezi starým dobrým světem a "novou dobou". Z relaxačního a rekreačního areálu pod Terasami, ohraničeného tratí na Plzeň, nezbylo vlastně nic.


Na břehu Vltavy byla loděnice s více než stovkou lodí, na pontonech klubovna s občerstvením, plovárna s vybudovanou písečnou pláží, volejbalové a basketbalové hřiště a deset tenisových kurtů. Prostě velká konkurence Žlutých lázní na protějším břehu, ideální místo, kde strávit letní dny, takové, jaké jsou právě teď. Asi aby bylo dílo dokonáno, ve stejné době, tedy v padesátých letech, se utrhl kus skály nad venkovním barrandovským bazénem, který se už pak ale nikdo nesnažil opravit a místo upadlo v zapomnění.


Dnes bych tam rozhodně horká odpoledne trávit nechtěla. Je mi zatěžko tam i projet po cyklostezce, které tam vede. Z jedné strany smrdí výfuky, z druhé hučí vlaky. Přesto se občas zastavím a zahnu k bývalému koupališti. A pokaždé tam na mě padne ten škraloup teskné nostalgie, vzpomínek na dobu, o které jsem jen slýchala a určitě si ji zidealizovala. Na dobu, kdy tam bylo krásně, noblesní dámy se slunily na lehátkách u Vltavy, pokuřovaly ze špiček, malí kluci ze Slivence řádili na skokanském můstku a seladoni v plavkách leštili strojovny na svých jachtách.


Říkám si, jak si budou o naší době vyprávět potomci za sedmdesát let? Nejspíš jim bude připadat krásná, retro, báječná! Tak honem, utíkejte si udělat odpoledne tak perfektní, jak vaše gusto káže! Děláte to pro budoucnost: ať ty naše děti nemají důvod si něco nalhávat!      
          
 


(fota archivy FB Praha před 100 lety & Barrandovské terasy)

Žádné komentáře:

Okomentovat