středa 12. června 2013

Úkaz v Rimavské Sobotě

V Rimavské Sobotě (cca 25.000 obyvatel, jih Slovenska) se objevil neobvyklý úkaz. Krásný panelák. Aneb další milník v cestě za tím, aby to neznělo jako oxymóron. Zásluhy za budování dostává studio GutGut.

 
 
Na začátku to vypadalo takhle: před + návrh. Tu paní bych tam mít nemusela (resp. mohla, ale jinak oděnou, ale budiž :) Jak vypadá výsledek, se můžete podívat na uliční fotce z Googlu (pro jistotu: adresa je Pavla Dobšinského 42).
 
 Zdroj a další fotky pro inspiraci: webFB GutGut-ů
 
Jen se nebouralo (jako to je velmi často třeba u německých revitalizací), ale i dobudovávalo - celé penthousové patro. Velkorysé, ale přitažlivé řešení, které může zaplatit přestavbu domu. Terasy hmotu odlehčují, výhledy ohromují. Vznikly různé typy bytů od menších dvoupokojáků po velkorysý apartmán v nejvyšším patře.

Téměř každý byt má balkon (2x2m, s tím už se dá žít), některé dokonce dva. Bydlet neznamená se krysit za záclonami, že.

Myslelo se i na vstupní společné prostory! To nejdůležitější, kudy každý den projdou všichni obyvatelé minimálně dvakrát! Vstup je chráněn před deštěm, je pojat velkoryse a v měřítku k velikosti domu/počtu obyvatel. Připomeňte si velmi často tristní podobu panelákových vchodů, s papundeklovými stříškami nad rozpadajícími se schodišti, nesourodými kachlíkovo-linoleovými podlahami a plastovými dveřmi - a to všechno se objevuje i u "zrekonstruovaných" čti "polystyrénem obalených" domů. Tady navíc mají i komerční prostory v přízemí (kavárna, posilovna, ...), které běžně v panelácích vznikají leda tak konverzí kočárkárny, což, jak jistě uznáte, není nejelegantnější řešení. Přitom sídliště a jeho obyvatelé po takových to drobných službách (kadeřnictví, pedikúra, švec, ...) přímo volají. Tady je to ale vnímáno jen jako prémiová služba pro obyvatele domu, což mi není moc sympatické, ale investor holt asi měl takové zadání...Vynikající je práce s okny. Ta mě nadchla. Nejen, že fasáda vypadá, jak má. Ale hlavně bude určitě těšit obyvatele! Úplně jak kdybych byla ta panenka, malovaná :)


Celkově je to skvělá realizace a přesně můj šálek kávy. Přesto zůstává milion otázek, jako třeba:

? jak opravovat paneláky, aniž by se museli všichni obyvatelé vystěhovat (nebo být vystěhování - jako v tomto případě, kde dům obývala romská komunita a museli ho opustit poté, co budovu zakoupil developer)

? tohle je jeden panelák. Jak ale pracovat s celými sídlišti? Pro mě otázka možná ještě tíživější, než jsou odstíny polystyrénu. Vážně volá po řešení. Tady se s tím investor nemazal - dům oplotil a stane se jedním z "milionářských ghett" a bydlet v něm, bude asi v RM patřit k nejlepšímu možnému tónu v regionu. Podle toho, co jsem se dopídila, se navíc bude jednat o bydlení nájemní, takže to nejspíš ani nebude pro nájemníky natrvalo/nadlouho...

? jak vzdělávat obyvatele paneláků, aby pochopili, že polystyrenová blamáž ve řvavých barvách, namíchaných nejspíš potmě, není rekonstrukce a kvalitu jejich bydlení zvýší celkově pramálo?

Třeba se na některé z nich dnes dočkáme odpovědi. Gutgut totiž vyrazili do Prahy. Návštěvu vytěží, co nejvíce se dá: v 18:00 poslouchejte na radiu Wave Bourání Adama Gebriana (nebo pak ze záznamu ;)) a večer budou Pecha Kucha Night.

2 komentáře:

  1. dorbý, pěkný, ale proč ten přehnaný důraz na estetiku v posledních odstavcích .. jaká blamáž? on se ten polystyren na ty paneláky taky nedává jen tak pro nic za nic ;)

    OdpovědětVymazat
  2. To je určitě pravda, ale většinou bývá jediným prvkem rekonstrukcí, zároveň vnímaným jako prvek "revitalizační". Ale tomu tak přece není, je to jen izolace, obvykle ještě v odporně barevném hávu. Zjednodušeně by se dalo říct, že teplé ponožky vám ze starých křusek pohledné a pohodlné boty taky neudělají. Chodit se vám bude stále špatně, ani parádu nenaděláte. Jenom to teplo bude.

    OdpovědětVymazat