úterý 11. června 2013

Torgava

Kdyby nebylo vodního živlu, přiznám se, že bych o existenci tohohle dvacetitisícového městečka neměla tušení. Ale tím, že leží na Labi a poslední dny se voda dostala i do mé klávesnice, narazila jsem na Torgavu (taky vám to zní trochu jako "Gavora" nebo nějaké podobné jméno koní z Dostihů a sázek - jen taková nevinná odbočka...).

Neznalost přiznávám i s plným vědomím toho, co jsem se dočetla na posvátné Wiki, jak moc důležité bylo tohle město při osvobozování po druhé světové válce, blablabla. Mě zaujal modernější vývoj kdysi dávno čistě slovanské Torgavy (po germánsku Torgau). Zůstala samozřejmě ve Východním Německu a kultura bydlení ve městě byla v šedesátých letech značně navýšena. Díky panelové výstavbě, samozřejmě.

A po roce 89 následoval klasický scénář, západní peníze nalité na revitalizace bydlení, nejvíce pak v letech 1996 až 2000. To znamená, že dnes už je to i více jak patnáct let od realizace. S odstupem dítěte se sotva zaschlým inkoustem na občance už ale lze zlehka bilancovat. A je to nad slunce jasné, tvořilo se tak poplatně době, jak jen to bylo možné. Dovedu si představit, že by se u nás nad tím v tom roce 1997 vzdychalo. Poučení ale je, že takhle ne. Vždyť to působí až humorně.

 
  
Ale nic není černobílé. Plusem, obrovským, je zobytnění fasády. Kvalita života se tím zvýší nevyčíslitelně. Skvělé je i to, že na všech domech jsou na postranních fasádách (ale i vedle balkonů) připraveny systémy pro plazivky a popínavky. Principy rezidenčních čtvrtí dodrženy, vše na jedničku.

Zato provedení je průšvih. Barvy, tvary, složitosti, propletence,... so 90', až srce usedá. První cenu za totálně nejnepochopitelnější prvek dostává stříška nad balkony - krásně viditelná na poslední fotografii. Inspirace čerpána nejspíš v rákosové chýši na břehu Mekongu.  

Pro představu o realitním trhu paneláků v Torgavě: 75 metrový tří-pokoják se pronajímá se vším všudy za cca 10.000 Kč, s bonusovým balkonem je to záležitost zhruba o dvě tisícovky dražší. Možnost vylézt a vyvětrat se tedy cení. Menší, dvou pokojový byt, okolo 50 metrů čtverečních, s novým balkonem, na konci 90. let kompletně opravený, se prodává za sedm set tisíc korun.  

2 komentáře:

  1. Zajímavý, zajímavý.) Díkyza dnešní komentář, protože jsem díky němu právě objevila super blog:)

    OdpovědětVymazat