středa 19. června 2013

Do zahrad

Kdo má zahrádku, ó ten se má. Koho by to napadlo, že holka, co vždycky prahnula po městě, ba nejvíce po velkoměstě, bude zase toužit po zklidňující zeleni.

Náhodou jsem narazila na issuu na diplomku mladého architekta Jana Flídra (*1987, VUT Brno). Nadchla mě zpracováním i myšlenkou, jasně se odkazující k přírodě, zeleni, ale nevynechávající město. Přímo se odkazuje i na zásady dnes už legendárního učebnicového projektu bydlení, ve kterém se stírá přechod mezi městem a přírodou a přírodou a městem. Vše samozřejmě absolvováno stylově, nejlépe pak na kole :). Je to švýcarský Halen od Atelieru 5, minulá vize sídliště budoucnosti, která by se měla uplatňovat i v přítomnosti.


Ale zpátky do Brna: myslím, že Moraváci s řádnou znalostí brněnských lokalit si tuhle diplomku vychutnají ještě lépe, ale doporučuji i zbytku republiky.

 


A navíc: v Sále architektů na radnici je chladivá zelená výstava o pražských zahrádkářských osadách. Chystám se, tak i report bude.


Zahrádková osada Ořechovka, foto Tomáš Brabec

Pořád málo zelené? Doporučuju pak dům Claire Cottrell v LA. Chápete to, že tam bydlí zatím jen deset dní (10 dní!!!) a vypadá to tam vystajlovaně (nonšalantně, samozřejmě) a opečovávaně, jako kdyby se tam narodila. Až jednou budu bydlet v LA, tak budu bydlet takhle... :)
4 komentáře:

 1. Na reportáž se moc těším, já se tam nedostanu, ale miluju zahrádkářské kolonie. Když jedu vlakem, vždycky se těším "až přijdou".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, jak by řekl klasik, jsou to ostrůvky pozitivní deviace ;)

   Vymazat
 2. Díky za článek i odkaz na diplomku - vypadá hodně zajímavě! A jelikož si mě Brno už adoptovalo, tak si ráda počtu...a možná půjdu i na průzkum ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, není zač! Ta diplomka je dle mého skvělá! Myslím, že právě Brňáci si ji užijí ještě s tím bonusem, že přesně ví, co-kde-jak je, co já bohužel tak neznám, ale i samotný ten nápad je paráda! Průzkum by stál za to :)

   Vymazat