sobota 18. května 2013

Truhlíci

Když odcituju svůj poslední post, ve kterém jsou slova Michala Kuzemenského: "Sídliště má však - v dobrém slova smyslu - plnit především sen městského člověka o bydlení v zeleni. To byla původní myšlenka avantgardy. K sídlišti bych přistupoval tak, že bych právě tento největší klad rozvíjel," je asi spoustě z vás jasné, že houston má problém. Některá sídliště jsou tak zalitá v betonu, že by zelenou pohledal, pokud s ní tedy nejsou například natřené lavičky. Aby bylo jasno, co přesně myslím, tak tady je jeden krásný příklad, přímo vzorový: rekonstrukce Tilleho náměstí na pražském sídlišti Barrandov, proběhla pod taktovkou pana Jančíka a stála krásných pouhých třiadvacet milionů korun!

Před:
Už ve vizualizacích to vypadalo nádherně:A tohle z toho vzniklo:


 

Ano. Radnice Prahy 5 navíc loni zahlásila, že letos, v roce 2013, proběhne další úprava této lokality, protažená ještě dále do sídliště (více se dozvíte například zde). Samozřejmě, že se nic neděje, ale skoro by se chtělo říct, že možná líp. O tomhle počinu zase někdy jindy více, jedno je ale jasné: nebozí občané si musí pomoci sami, že (pozor, nebezpečí velké nadsázky!). Zeleň ať si obstarají sami, nejlépe na balkonech a tak je tady malý inspiromat.

U Chládka, v oáze hanspaulských zahrádkářů, kterého se sluší párkrát za sezónu navštívit, protože to aktuálně patří k dobrému tónu (a ani na sídlišti se nám to samozřejmě nevyhnulo), jsem objevila bezvadné květináče, domácí zahrádky a truhlíky od firmy Burgon & Ball, kterými jsem byla dosud nepolíbená (nechápu). Je to sice trochu drahá sranda, ale vskutku inspirativní. Nejvíc mi učarovaly proutěné obaly a promyšlené návody vhodné i pro totální pěstovací zabijáky mého typu, před kterými se chudinky rostlinky choulí v krámě do koutka, aby si je náhodu nevybrali a nebyly tak odsouzeni k smrti v záhubě. Firma se navíc chlubí tím, že takový truhlík vám zaručí zdraví, krásu a doživotní vitalitu, neboť jeho velikost přesně postačí k pěstování v Británii propagovaného programu "Pět porcí (zeleniny a ovoce) denně".


   
Když se ale zadaří (nejen na propagačních fotografiích), je to paráda. Barranďáček doporučuje i pro paneláček. Je to opravdu vkusné.
 
Mimochodem, když mluvíme o truhlících. V republice nejspíš neexistuje nikdo, kdo by neznal smíchovské truhlíky. Hádám, že stejně tak by člověk s lupou hledal-nedohledal někoho, komu by se líbily, ba byl by z nich nadšen. Touha změnit jejich beton v rozkvetlou oázu zřejmě sedla už na konci dubna na partu chlapců a děvčat z "elemsíčkova" světa bez peněz, což je krásný záměr. Osázeli květníky kousek od Smíchovského nádraží, v doslova odporné a bezútěšné zóně pár rostlinkami. Uplynuly tři týdny a pokud vím, ještě to nikdo výrazně nezničil. Ono toho taky nebylo moc - ne, že bych nějak chtěla snižovat onu myšlenku, nebo záměr, naopak! Spíše mě mrzí skutečnost, že to nebyla moc tak spontánní a radostná akce, jak se organizátoři snažili popisovat, ale spíše se asi snažili upozornit na svůj projekt a skutečnost, že se z původní platformy přesouvá i na sociálních sítích pod jinou. Na tom není celkově nic špatného, ale trochu mě to od téhle party prostě zklamalo. Nikdo asi nedělá nic jen tak a zadarmo.  

Aby se vědělo, nejedná se o jediné víc zazeleněné truhlíky na Smíchově! Jen o ulici blíž k řece, u Erpetu, jsou všechny truhlíky osázené trávou. Krásně zelený trávníček cudně schovává i lidmi pohazované odpadky a vagly. Hádám, že Mazánek s Kolibříkem, co si sem rádi chodí prošvihat údery, to nechali osázet, protože se jim z toho hnusu už dělalo blivno (nedivím se jim) a když už s to tam teda asi museli nechat líbit, tak je to krapánek lepší než jinde, žejo. Hádám, že se budou nejvíc bavit až to budou zaměstnanci stříhat, ty miniaturní trávníčky. Tuším, že ve výzbroji budou manikérské nůžtičky.     

Jinak protože se snažím samozřejmě býti vzorem, moje truhlíky už dávno krásně visí na balkoně. Tady jen malé foto letošního výpěstku, ještě nezavěšeného.Žádné komentáře:

Okomentovat