úterý 14. května 2013

Česká architektura na sídlišti


Nedávno vyšla ročenka (2011 - 2012) s výběrem 32 kvalitních českých staveb, sestavená podle představ architekta Michala Kuzemenského. K mé radosti se v ní objevila nejen má (už) oblíbená řepková pole, ale i sídliště. Sice ne Barranďáček, ono zatím taky co tady, ale Jižák na rozjezd docela dost dobrý. V podstatě se jedná o přístavbu třináctipatrového věžáku-paneláku, kterou postavili na nízké sousední bývalé kotelně. Je v ulici Steinerova, č.p. 974, projekt nesl stejné jméno. Už je samozřejmě vyprodáno, kdyby někdo z vás měl zájem, a další v ulici (pro porovnání) aktuálně ke koupi není.  

Tuhle starou fotku z "Před" má ještě v archivu Google. Nízká stavba je právě ta, na kterou padla karta.


Dům je tvarově i barevně krásně střídmý, nepraští do smyslů na první dobrou, což tedy přesně zapadá do systematiky výběru, jak si ji Kuzemenský naplánoval. Balkony jedou přes celou stěnu, nádhera, určitě se tam vyjedu v létě podívat, jestli se je podaří obyvatelům pěkně zazelenat. Autory bytového domu jsou Hana Seho (dnes R.U.A.) a Petr Hlaváček (Architekti Headhand). Pro podrobnosti si kupte ročenku :)


Ještě víc než samotný dům v ročence, mě zaujalo výběr výběru v posledním květnovém Espritu (který už si nekoupíte, což mě mimochodem pravidelně naštve - tedy jen když si ho nestihnu koupit, unikne mi často něco opravdu zajímavého - stále bych jen o ten časopis, ani ne tak o deník, ale konec téhle vsuvky, která patří nevímkam, ale rozhodně ne teď sem).

Kuzemenský tam vybral nejužší top desítku a je tam i Steinerova. Víc než o domě v textu hovoří o jeho kontextu a prostředí. Pod něco bych se podepsala a vážně se mi líbí a je toho většina, o tom žádná. Něco je ale hozeno do placu od stolu z Karlína, ne z reality, to mě mrzí. Ale spíše to podle mě je ztraceno v někde překladu (čti v rychlosti v redakci). Lidé, čtete, já přepsala, pro přehlednost do odstavců rozsekala.

"I sídliště je tradicí; nejstarší sídliště jsou stará už půl století - a to je opravdu dlouhá doba. První plány na postavení sídlišť vznikaly v meziválečné době, navrhovala je tehdejší avantgarda a ta nebyla hloupá. Sídliště je dnes integrální součástí města, jinou než historické centrum."

"Sídliště má špatnou konotaci, historické centrum dobrou, ale tak to nemusí být. Měli bychom pracovat s tím, co sídliště nabízejí: tedy kvalitní bydlení v zeleni. Některá z nich už mají vzrostlé stromy, děti mohou být bez obav venku."

"Humanizace sídliště neznamená nabarvení fasád, ty nohou zůstat, jak jsou. A naznamená ani vytvoření ulic, ty samozřejmě na sídlišti nemají co dělat. Samozřejmě, že se musejí upravit paneláky, změnit dispozice bytů a dodat celému sídlišti potřebné funkce, které dnes chybějí."

"Sídliště má však - v dobrém slova smyslu - plnit především sen městského člověka o bydlení v zeleni. To byla původní myšlenka avantgardy. K sídlišti bych přistupoval tak, že bych právě tento největší klad rozvíjel. Snažit se udělat ze sídliště kamenné město je jako křížit kočku se psem."    

Velkou radost mám z toho, že se konečně opravdu začíná trochu víc o sídlištích bavit a není to tak černobílé.

Žádné komentáře:

Okomentovat