pondělí 22. dubna 2013

Zahrady světa

Dnes je Den země, svátek, který prostě nemůžu opomenout, protože jsme ho neopomíjeli ani na výtvarce na základce a a vzpomněl si na něj dnes i Google. Proto jsem vybrala něco mimořádně zeleného, co si zaslouží vaši pozornost.


Jedním z nejmocnějších počinů krajinné architektury na sídlišti nebo v jeho těsné blízkosti jsou podle mě berlínské Zahrady světa. Vznikly v panelákové učebnicové čtvrti Marzahnu (kde taky jinde, že) na přelomu tísíciletí. Původně tam soudruzi udělali malinko chybu: místo, vzniklé po výroční krajinářské výstavě nechali upravit a zpřístupnit jako park, ale ten nebyl zrovna dvakrát jako sen, k tomu se přečetlo, že to bylo v roce 1987, takže záhy na to, po pádu zdi se Marzahn začal vylidňovat a tak tam časem nepáchla ani noha.

To by ale nebyl německý ordunk, aby si na to neposvítili, neprověřili všechny možnosti, jak to změnit, vybrali nejlepší a do té se naplno pustili. Město pod taktovkou Grün Berlin začalo postupně budovat relaxační a rekreační park, kam chodí trávit čas nejen lidé ze sídliště, ale díky tomu, že se park protlačil i na stránky průvodců, také turisté. Jako první vznikla čínská zahrada, následovala japonská, pak balijská, arabská orientální a korejská. Západní kulturu reprezentuje anglosaské bludiště ze vzrostlého živého plotu, zahrada filozofa Karla Foerstera s bílou pergolou (ta se mi líbí osobně nejvíc), italská renesanční zahrada nebo křesťanská zahrada s loubím vytvořeným z úryvků ze Starého a Nového zákona.
 Profi fotky jsou z facebooku marzahnských zahrad

Dá se tu jíst a pít v některém z altánů, piknikovat, pouštět draky, cvičit, nebo jen tak ležet na dece... Podle místních prý bývají zahrady nejkrásnější na přelomu dubna a května, kdy vykvétají sakury a nejsou ještě v takové obležení návštěvníky. Těším se, že taky někdy skočím na S-bahn a omrknu to tam. Potěšte se žánrem:Mimochodem, všimli jste si, jaká zajímavá akce byla letos nachystaná ve Zlíně u příležitosti oslav Dne země? (oficiální web Dne země)

Žádné komentáře:

Okomentovat