čtvrtek 28. března 2013

Zelený čtvrtek

Dejte si dnes něco zeleného k jídlu, jak káže pranostika. Ale zkuste prosím něco jiného než autoři květinového věžáku na berlínském sídlišti Marzahn. Tam holt umí vždy překvapit.


Od pohledu je ale jasné, že tohle nevytvořili upjatí Němci, že. Na tuhle krásu si pozvali těžký profíky od sousedů, francouzské vzletné studio CitéCreation. Ti malují od Lyonu po Jokohamu a myslím, že hodně o nich vypovídá, že nejoblíbenější jsou jejich přirozené fresky v Šanghaji, kde si v klidu dali třeba dovádivý letní pohled na Montmartre na zeď obchoďáku a tvrdí, že jen málokdo by to poznal, že se nejedná o reál. Taky výborně vystihnou loga nadnárodních korporací, plátnem jsou logistické sklady za městem.  

Na Marzahnu šli ještě dál a na tenhle osmnáctipatrový věžák namalovali třeba alpskou vyhlídku, středomořskou náladu, amazonský deštný prales nebo čínskou zenovou zahradu, ba vešlo se toho ještě víc. Je to sice nesmírně krásné, ale obyvatelé domu té plytké estetice potřebovali dodat ještě skutečnou hodnotu, a tak je všechno na věžáku doplněné QR kódy, díky kterým si nebohý chodec cestou na autobus může počíst právě třeba o rostlinách na poušti. Edukace - checked!


Vyhrají si velcí i malí. Parádička!

Pozitiva to ale má - je to pravděpodobně jediná rozkvětlá věc, kterou v tomhle prapodivném velikonočním bezčasí letos uvidíte. A pro snílky přidávám adresu věžáku: Allee der Kosmonauten 145. Možná znamení? Nemůže samozřejmě chybět obrázek, jak odporně šedivý a nudný byl ten barák dřív!

 
A na závěr ještě jeden bonus, také z Berlína, aneb zeleň pouze lokálně, pro umírněné, odpůrce globalizace a milovníky romantiky, co chtějí bydlet v sedmém patře v koruně cypřiše. Stejně jako všechny ostatní fotky z CitéCreation. Místo, kde se dost možná inspiruje nám dobře známý a oblíbený pan Strnad. Páni, já mu tady dělám mimořádnou reklamu, co? Zaslouženou ale!
Žádné komentáře:

Okomentovat