sobota 16. března 2013

Hospoda, hudebka, řeznictví, park a kostel

Navždy ovlivněná dětstvím v polabském maloměstě zcela přesně vím, co potřebuje člověk ke spokojenému žití. V dochozí vzdálenosti (maximálně pár minut na kole), nejlépe pěkně při sobě, na náměstí, musí být:
  • dobrá hospoda (ve které se dá posedět v létě na zahrádce, v zimě se jde na tancovačku, co se jí říká "ples"), 
  • lidová škola umění (nebo po dnešním základní umělecká škola),
  • řeznictví (žádný řezník pan Vocílka, ale skutečné maso s původem),
  • park (jsem schopná akceptovat i lesoparky a podobné náhražky, ale zámecký park se zámkem či letohrádkem s vyhlídkou na sto procent nic jiného nenahradí),
  • kostel.

Nemusíte si před spaním nutně číst z Bible a vlastně ani být pokřtěný, a přesto se v životě všech jistě objevují chvíle, kdy je dobré mít kostel po ruce. Minimálně při půlnoční, že? Mě samotnou už jen to vědomí, že blízko kostel je, uklidňuje.

Kostel je i přesně to místo, které sídlištím schází. Barrandov pomalu, ale jistě hlásí změnu. Nejen, že už celkem dlouho je zveřejněn předběžný návrh stavebního programu a tento záměr ohlášen (najdete zde), ale už jsou k dispozici i nabídky návrhů kostela a komunitního centra. Prezentace architektonických návrhů a projektové dokumentace bude zítra po druhé mši sv. - v rámci "farní kávy" na zlíchovské faře a druhá pak za čtrnáct dní, v neděli 31. března, také po druhé mši sv. na zlíchovské faře, podrobnosti tady

Já jenom pevně doufám, že se to někde nepokazí. Že to dopadne dobře. Funkčně, moderně, prakticky, stylově. Nadšená jsem doslova byla z liverpoolské katedrály. S moderní kavárnou, kvalitním knihkupectvím s bohatým výběrem, obchůdkem s dekoracemi, doplňky a designem. Žádné kýče, ani církevní, ani světské, se tam neodehrávají. Lidi si přijdou posedět, popovídat (sami se sebou, i s kýmkoliv jiným :)), dát si dobrou kávu, koupit narozeninový dárek... Nebojí se tam uspořádat ani dance party. A tak nějak přirozeně pokračuje život kostela, zakomponovaný do každodennosti lidí... Snad to potká i nás. Prohlédněte si inspiraci z Liverpoolu na fotkách.Žádné komentáře:

Okomentovat