pátek 15. března 2013

Brno je červené a modré. Co s pastely a blobem

Z času na čas mě to zavane do Brna. Naposledy jsem zaznamenala něco víc i něco míň krásného z moravských luhů. Z obrázků je krásně vidět, že tahle funkcionalistická doslova mecca, je nádherně barevná - bíle, modře, červeně. Dokonalá vlastenecká trikolóra. Barvy ve své základní podobě, v prostých tvarech teprve nabírají na plnosti.

Na fotkách jsou exteriéry a interiéry dvou nádherných brněnských kaváren. První je "Zemanka", Zemanova kavárna, dnes Pavillon, o které nádherně píše Simon Mawer ve Skleněném pokoji. Úplně vidím, jak "paní Tugendhatová" s Hanou usrkávají kávu a řeší svět. Chtěla bych tam být s nimi. Druhá je Era, v krásné čtvrti, ještě krásněji opravená. Být v ní přináší jen radost. Je dobré si připomenout, jak tristně vypadala ještě nedávno, třeba tady na šumném videu. O to víc si pak člověk užije posezení v ní.

Nádhera by byla, kdyby v Brně stály Paneláky. Paneláky s velkým P, které by hrdě nesly tradice a pomalu se měnily v podobné skvosty. Nemyslím si, že by to nešlo. Tak to jsme se ale jen na chvíli zasnili. I když neříkám, že všechny problémy tkví v zateplování a barvě, protože to bych lhala, nelze se u ní nezastavit. I ve městě Brně, zlaté to lodi, milují, jako jinde v republice, pastely. Je to asi nakažlivý mor sídlišť. Pastelová fasáda, nebo lépe, v posledních letech, "superřvavá". (A všechny obýváky ve vchodě mají jistě meruňkovou výmalbu a kuchyně diagonální dělení, minimálně dvou barev na zdi. Ale o tom zase až někdy příště). Proč si prostě nevezmou příklad z toho, že v jednoduchosti je krása?

Abych ale jen nekverulovala, v Brně Bystrci, umí celkem pěkně zacházet s balkony. Nebo rozhodně lépe než v Praze.A na závěr jedna teskná sídlištní. Ano, je na ní "blob". Vidět ho jako model, tvářící se jako zastávka, ve které je na zemi položený zelený zátěžový koberec, nasáklý vodou a bůhví jakými ještě jinými tekutinami, je vážně nepěkný pocit. Jestli se nepletu, zastávka se dokonce jmenuje Loosova. Co by na to chudák pan architekt asi řekl. Blob na Lesné je zločin?

Žádné komentáře:

Okomentovat