úterý 26. března 2013

Bratia krotia. A pěkně od podlahy

Sídliště je barevné peklo. A někdy může být i hůř, to když po paletě s barvami sáhne pan Mistr, je v dobré kondici, družstevníci jsou také výtvarně naladěni a co víc, předseda byl loni na dovče v Pompejích. Pak to není přece žádná nedejbože archytektůra, že, pak může vzniknout fakt klenot.


Slováci se rozhodli zkrotit tuhle zoufalou divočinu sídlišť: musíme mu dát řád. Šedá, bílá, pár doplňkových barev. A pustili se do toho s mimořádnou vervou. Napříč slovenskými médii se valí vlna nazvaná Fasády a nikdo nechce stát mimo, minimálně už proto, kolik lidí bydlí třeba na Petržalce, kde to ráno i večer na mostě vypadá jako hromadná mravenčí migrace.

Plán zní jasně: sjednotit v rámci experimentálního programu fasády v barvách a vlastně i tvarech, a to podle rozdělení na jednotlivé bloky, suplující sousedství, běžná ve starých zástavbách. Zástupcům Fasády určitě nejde o nějaké potlačení barev na sídlišti a zestádnění, tak jak se už na mnoha diskuzích snaží někteří naznačit, řekla bych, že spíš naopak. Jednoduše cítí bytostnou potřebu dodat sídlišti tolik potřebný pel elegance, stylové čistoty. Stejně jako u nás, ani na Slovensku nejsou sídliště Bronx.
Tady máte nějaké brutální ukázky toho, co se děje i v našich luzích a hájích:
Fotky pochází z famozní FB skupinky ArchWars, napříč republikou

To je parádička, umtata, co?! Bohužel je to tragédie. Naprosto souhlasím s Fasádami:

1. podoba domu by se neměla nechávat pouze v rukách samotných obyvatel. Desítky a stovky lidí bydlí v okolních domech a ulicích, musí se na ty běsné výtvory denně dívat. Nutně se musí situace začít řešit s odbornou veřejností

2. skvělý nápad je i osvěta, do jaké se Fasády pustily na webu. Skvěle by se myslím uchytil interaktivní modulátor, kde by si leckdo mohl vyzkoušet barevnost sám doma a postupně pochopit, že tím, že se nechají na fasádu namalovat duhové kosočtverce, domu vážně nepomůžeme, i když to verbálně převedeno zní vážně dynamicky a neobvykle

3. není potřeba rozbíjet monolit tvaru sídliště. Panelák je prostě panelák a Hradčana z něj neuděláte, ani když je na ně namalujete (zde vřele doporučuji všem, kteří si libují v sebedestrukci, prolistovat si před spaním galerii výše zmíněného artmága Strnada. Prosím, dejte mi pak vědět, jestli je teda iluzivní malba víc umění nebo víc řemeslo, ve mě se to pralo, pravdy nedobralo...).

4. trošku mě děsí ty pastely. Jsou globálně v pořádku, ale pozor, není pastel jako pastel. Radši bych asi zavedla pojem tlumené barvy. Meruňkový mor by totiž mohl zmatečně nakazit celé království a probušit se z obýváků ven.

5. Plán je to super a Fasádám patří zasloužený aplaus. Doufám, že se bude dařit v realizaci a že to nabere i nějaké obrátky dál za experimentální sídliště Ružinov. Bude to taky potřebovat nové injekce nápadů, s tím jediným, co zatím je, se nevystačí všude. No a taky doufám, že se nás bratia vyhecují k nějaké akci!


Podle Fasád by to takhle nějak mělo vypadat:


 
 
Na to, že plánování fasád v hnízdech sousedství je dobrý nápad, s neutrálním základem a barevnými variacemi, už na Slovensku (v Bratislavě) přišli a není to úplně blbý. Zdá se dokonce, že to nemělo a ani nemá s Fasádami nic společného a časově se od sebe moc neliší, trochu jako hromosvod, na dvou místech v jeden čas stejný nápad... Není to sice rozhodně tak stylově čisté jako Fasády, ale povzbuzující rozhodně. Fotokoláž je z FB Eurostavu Slovakia.
 
 
Takže "vono to pude". Ještě pár inspirací ze zahraničí, kde "už to de". Krásné příklady, že není nutno se trápit se štětcem namočeným v turboextra barevném balakrylu, aby to na sídláku vypadlo k světu:

Poučení navíc z těch několika málo fotek? Důležité je i zelené okolí - ani panelák z nebe nespadl a je potřeba zahrada kolem něj. Jak tvrdí český-australan, krajinář Sitta - bez zahrady člověk nemůže být.

2 komentáře:

  1. Přišla jsem sem dneska vlastně náhodou. Ale: SOUHLAS, SOUHLAS!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Milé Pondělí, díky za souhlas! Jak by se žilo kdyby souhlasily i zbylé dny v týdnu ;)! A zas někdy přijďte, budu se těšit :)

      Vymazat